Ekonomi

Kayseri’de üretime tam destek

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 31 Mart 2019 tarihinden itibaren özel önem verdiği tarım ve hayvancılık alanında tüm ilçelere yönelik yatırım ve hizmetlerini hayata geçirdi. Büyükkılıç’ın talimatı doğrultusunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçi ve yetiştiricilere verilen katkı maddelerinin toplam maliyeti 4 yılda 226 milyon TL’yi aştı.

Göreve gelir gelmez yerel yönetim hizmetleri kapsamında Kayseri’ye hizmet etmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatı doğrultusunda 4 yıl süreyle tarım ve hayvancılık alanında çiftçilere takviye verildi. Tarım makinelerinden sulama suyu tesislerine, hayvan sulamasında kullanılan çelik sıva dağıtımından belediyeye kadar vatandaşlara değerli hizmetler sunan Lider Büyükkılıç yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı tarım ve hayvancılık hizmetlerinin toplam maliyeti. beton sıva ve arı kolonisi ayağı üretimi 7 milyon 495 bin TL olarak gerçekleşti.

2020 YILINDA TARIM VE HAYVANCA 13 MİLYON TL YATIRIM

Tarım ve hayvancılığa verdiği değerden geri dönmeden bu alandaki yatırımlarını ve hizmetlerini yoğunlaştıran Büyükkılıç, ülke tarımına katkı sağlayan çiftçinin işini kolaylaştırmak amacıyla İlçe Ziraat Müdürlüklerine tarım makine ve ekipmanları sağladı. Lider Büyükkılıç’ın talimatıyla 5 traktörün yanı sıra kompost karıştırma makinesi, katı gübre dağıtım makinesi, mısır silaj makinesi, balya makinesi ve 2 sabit seçici Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilerin hizmetine sunuldu. İlçe Ziraat Odası Başkanlıkları aracılığıyla. Böylece 5 milyon 347 bin TL maliyetle makine ve teçhizat çiftçinin destekçisi oldu.

Aynı yıl içinde çiftçilere tarımsal üretim takviyeleri de sunan Büyükşehir Belediyesi, ayçiçeği çekirdeği kurutma alanı, çömlekçilik peynir üretim tesisi, çerkez peyniri üretiminin yanı sıra tıbbi aromatik bitki üretimini geliştirme projeleri kapsamında Ar-Ge çalışmalarına da başladı. tesis. Bu alanda yapılan yatırımların toplam maliyeti 1 milyon 50 bin TL oldu.

Tarımsal sulamada 4 milyon 720 bin TL yatırımla 9 sulama projesi hayata geçiren Büyükşehir, hayvancılıkla uğraşan vatandaşları da unutmadan, toplam maliyeti 670 bin TL olan sac, beton sıva ve hayvan içme suyu havuzları yaptı. Öte yandan 69 tesisin bakım ve onarımını aksatmayan Büyükşehir, bu hizmetler için 1 milyon 500 bin TL kaynak ayırdı.

Büyükkılıç’ın 2020 yılında tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği yatırım ve hizmetlerin toplam maliyeti 13 milyon 287 bin TL oldu.

2021 yılında dikkat çeken bir projeye imza atan Büyükkılıç öncülüğünde 55 aileye toplam 1100 adet küçükbaş hayvan dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 3 milyon 500 bin TL değerindeki bu proje ile çok sayıda aileye iş kapısı açtı üretime ve üretimin sürekliliğine katkı sağlayan değerli bir adımdır.

Aynı yıl tohum desteğine de başlayan Büyükşehir Belediyesi, 2 milyon 500 bin TL değerindeki yem bitkisi tohumunu çiftçilerin emek kokan elleriyle toprağa kazandırdı.

2021 yılında da traktör takviyesine devam eden Büyükşehir Belediyesi, Lider Büyükkılıç’ın çiftçi dostu hizmet anlayışı doğrultusunda 6 milyon TL bedelle 6 traktörü daha İlçe Ziraat Odalarına teslim etti.

Büyükşehir, tarım makine ve ekipman tabanlarını artırmaya devam ederken, sabit selektör, kantar, un değirmeni, yem kırma makinesi, katı gübre dağıtma makinesi, süt tankı ve haşhaş gibi 1 milyon 250 bin TL değerindeki makine ve teçhizatı da teslim aldı. üreticilerin hizmetine sunuldu.

Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermeyen Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında 50 bin TL’lik harcamayla kuraklığa dayanıklı tohumluk yaygınlaştırma projesi çalışmalarına başladı.

Tarımsal sulamada çiftçilerin üretim ve verimliliğini artırma yolunda büyük bir atılım gerçekleştiren Büyükşehir, 20 milyon TL’lik yatırımla 30 sulama projesine imza attı.

Hayvancılıkla uğraşanların taleplerini sürekli dikkate alan ve çelik sıva dağıtım, hayvan içme suyu göleti ve beton sıva üretimine devam eden Büyükşehir Belediyesi, 3 milyon 400 bin TL maliyetle hizmetlerini üreticilerin ayağına getirdi. .

97’ye çıkan tesislerin 300 bin liralık bakım onarım bedeliyle birlikte Lider Büyükkılıç yönetiminde Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 tarım ve hayvancılık yatırımlarının toplam maliyeti 37 milyon lira oldu.

2022 YILINDA BÜYÜKŞEHİRDEN YAKLAŞIK 120 MİLYON TL YATIRIM

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, her yıl artırarak sürdürdüğü tarım ve hayvancılık kapsamında 2022 yılında 119 milyon 770 bin TL yatırım yaptı.

Kayserili üreticilerden takdir toplayan Önder Büyükkılıç, 2022 yılında tarım ve hayvancılık hizmetleri kapsamında ‘koyunlar çoğalıyor, meralar canlanıyor’ projesiyle dikkatleri üzerine çekti. Toplam 160 aileye 3 bin 200 küçükbaş hayvan dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 14 milyon TL’lik bu matrahla 160 ailenin yüzünü güldürdü.

Hayvancılık alanında bir diğer değerli proje de Felahiye ilçesinde Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Pancar Ekiciler Kooperatifi işbirliğiyle hayata geçirilecek olan 500 büyükbaş kapasiteli mandıra yatırımı ve maliyeti 500 bin lira. 20 milyon TL.

2022 yılında tohumluk takviyelerini artıran Büyükşehir, 34 milyon 500 bin TL’lik yatırımla aspir, nohut, yazlık buğday, yem bitkileri, korunga ve yonca tohumlarını toprağa kazandırarak üretime önemli katkı sağladı.

2022 yılında arıcılık alanında üreticilere destek veren Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon TL maliyetle 7 ilçede arı kolonilerini arıcılara ulaştırdı.

Tarım makine ve ekipman takviyelerine yıl boyunca hız kesmeden devam eden Büyükşehir, sabit selektör, yem kırma makinesi, süt tankı, aspir yağı makinesi, mobil selektör, gacer buğday değirmeni ve ilaçlama makinesini toplam 200 bin TL yatırımla üreticilerin hizmetine sundu. 4 milyon 170 bin TL.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara desteğine 2022’de bir yenisini daha ekleyen Büyükkılıç, su faturalarının yüzde 50’sinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını söylemişti. Bu kapsamda 4 milyon TL’lik bazdan 9 bin abone yararlandı.

Büyükşehir Belediyesi ise tarımsal üretime katkı kapsamında silaj paketleme tesisi ve Bünyan Bayan Kooperatifi Üretim Tesisi için 2 milyon TL yatırım yaptı.

Büyükşehir, 2022 yılı Ar-Ge çalışmaları kapsamında Coğrafi İşaretli Gilaburu Fidan Üretim Serası için 250 bin TL yatırım yaptı.

Tarım ve hayvancılığın her alanında olduğu gibi tarımsal sulamada da tabanını artıran Önder Büyükkılıç liderliğindeki Büyükşehir Belediyesi, 34 sulama projesiyle üreticilere 50 milyon TL’lik yatırım teklifinde bulundu.

Büyükşehir hayvan sulama havzası ve gölet üretimi kapsamında 2022 yılında 2 milyon 970 bin TL hizmet verildi.

Tesis sayısını 112’ye çıkaran ve maliyeti 8 milyon 500 bin TL olan bu tesislerin bakım ve onarımını gerçekleştiren Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılındaki tarım ve hayvancılık yatırımları, bir önceki yıla göre yaklaşık 3 kat artarak 2022 yılında 1,5 milyon TL’ye ulaştı. 119 milyon 770 bine çıktı.

TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA YATIRIMLAR 2023 YILINDA DA DEVAM EDECEK

Tarım ve hayvancılık alanında imza attığı proje ve yatırımla Kayserili çiftçi ve üreticilerin takdirini toplayan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı. Memduh Büyükkılıç, 2023 yılında da tarım ve hayvancılık yatırımlarına devam ediyor.

Yılın ilk üç ayında tarım ve hayvancılığa toplam 27 milyon TL yatırım yapan Büyükşehir, hayvancılıkla uğraşan 9 bin aboneye yüzde 50 su faturalarına 4 milyon TL eklemeye devam ederken, tarımsal sulamada yüzde 20. 12 sulama projesi ile hayvancılıkla uğraşan üreticilere dağıtılmak üzere milyon TL satın alındı. 1000 adet sac sıva ile 3 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.

Başkan Büyükkılıç yönetiminde Büyükşehir Belediyesi, 2019’da 7 milyon 495 bin TL, 2020’de 13 milyon 287 bin TL, 2021’de 37 milyon TL ve 2022’de 141 milyon 390 bin TL yatırım gerçekleştirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 4 yıllık görev süresi boyunca tarım ve hayvancılık alanında toplam 226 milyon 172 bin TL yatırım yaptı.

BÜYÜKŞEHİR VE KAYSERİ TARIM ŞEHRİ OLUYOR

Başkan Büyükkılıç liderliğinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini alan Kayserili çiftçi, Kayseri’yi ekili tarım alanları açısından büyükşehirler arasında 4. sıraya taşıdı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın özel değer verdiği ve pozitif ayrımcılık yaptığı tarım alanındaki gelişimi sayesinde 30 büyükşehir arasında ilk 4’e girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu