Ekonomi

Tohum takas günleri başlıyor

ESKİŞEHİR (İGFA) – Tarım ve hayvancılıkta üreticiye desteğini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yerli tohumun yaygınlaştırılması hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Üretim Merkezi’nde üretilen ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen tohum takas şenliklerine gönderilen atalık tohumlar da şehir merkezi dışında 12 ilçede vatandaşlarla buluşacak.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilecek yerel tohum dağıtımları 27 Şubat’ta başlayacak ve 25 Mart’ta tamamlanacak.

Önder Büyükerşen, baharın gelmesiyle birlikte tohumları çimlendirmeye başlayacaklarını ifade etti. Tohumun temeli topraktır. Ülkemizin tarımda dışa bağımlılığını önlemek için yerli tohum konusuna hassasiyetle yaklaşmaya devam edeceğiz. Uzman kadromuz ile halkımız için en verimli tohumları elde etmek, çoğaltmak ve başta üreticilerimiz olmak üzere tüm halkımıza dağıtarak yerli tohumlarla üretimi artırmak istiyoruz. Bu mübadele günleri vesilesiyle yerli tohumlarla üretimin artacağına inanıyoruz. Yerli tohumla üretim yapan veya yapmak isteyen tüm hemşehrilerimi 27 Şubat ortası – 25 Mart tarihlerinde dağıtım noktalarımıza bekliyorum.”söz konusu.

Tohum Takas Günleri kapsamında 27 Şubat’ta Seyitgazi’de, 28 Şubat’ta Beylikova’da, 2 Mart’ta Mahmudiye’de, 3 Mart’ta Sarıcakaya’da, 4 Mart’ta Alpu’da, 6 Mart’ta Günyüzü’nde 8 Mart’ta Sivrihisar’da, 9 Mart’ta Mihalgazi’de, 10 Mart’ta Çifteler’de, 11 Mart’ta Mihalıççık’ta, 16 Mart’ta Han’da ve 23 Mart’ta İnönü ilçesinde semt pazarlarında tohum dağıtılacak.

İl merkezinde 14-18-21 ve 25 Mart tarihlerinde Üretici Hallerinde tohum takas etkinliği düzenlenecek ve tohumlar vatandaşlarla buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu