Haber

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de tepkiler geldi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepkiler Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de de dile getirildi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesindeki Muhammediye Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından Peygamber Sevdalıları Vakfı öncülüğünde toplanan grup, İsrail karşıtı sloganlar attı ve sık sık tekbir attı.

Peygamber Sevdalıları Vakfı adına açıklama yapan Fatih Taş, Gazze’deki vahşeti kınamak ve Filistinlilerin yanında olmak için bir arada olduklarını söyledi.

Aksa ve Kudüs’ün sadece Filistinlilerin davası olmadığını belirten Taş, şöyle konuştu:

“Her gün bebek, çocuk, kadın, yaşlı, hasta yüzlerce kardeşimizi şehit eden Siyonist katiller, tarihe geçecek vahşetler işliyor. Tüm dünyanın ve insanlığın tasfiyesi elzem hale geldi. Gücü ve imkanı varken sınır tanımayan bu lanetli zümrenin bu görevi, “Özelde ümmetin, genel olarak da tüm insanlığın sorumluluğundadır.”

Açıklamaya HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk Dinç, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şırnak

Peygamber Sevdalıları Şırnak Temsilciliği öncülüğünde ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Yeni Mahalle’deki Geylani Mescidi önünde toplanan katılımcılar, ellerinde Filistin bayraklarıyla tekbirler atarak, İsrail ve ABD aleyhine sloganlar attı. .

Grup adına açıklama yapan Osman Ertaş, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının devam ettiğini ve saldırıların sona ermesini istediklerini belirtti.

Ertaş, “Bu soruna kalıcı çözüm bulmak için artık tüm İslam ülkelerinin işbirliği yapması ve tüm kaynaklarını seferber etmesi kaçınılmaz. Okullar, hastaneler, camiler ve evler tamamen veya kısmen yıkıldı. Gazze’nin altyapısı tamamen çöktü, açlık ve Susuzluk ciddi boyutlara ulaştı.” “Havaların soğumasıyla birlikte barınacak yer bulamayan, yakıt bulamayan kardeşlerimiz büyük sıkıntı yaşıyor.” İfadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için dua edildi.

mardin

Mardin’de bir sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Kudüs Platformu öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi partiler ve vatandaşlar, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepkilerini dile getirdi.

Grup, İsrail aleyhine sloganlar attı ve sık sık tekbir attı.

Platform adına açıklama yapan Mardin İlmi Yayma Topluluğu Lideri Necmettin Başboğa, Gazze’ye yönelik saldırıların 4 aydır aralıksız devam ettiğini ve saldırıların bir an önce sona ermesini istediklerini belirtti.

Filistin’e ve Kudüs’e her zaman destek olmaya devam edeceklerini vurgulayan Başboğa, “Gazze ve Filistin meselesi bir özgürlük, hukuk ve namus meselesidir, bunu asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.” dedi.

Açıklamanın ardından katılımcılar ellerinde Filistin ve Türk bayraklarıyla Vali Ozan Caddesi’nde yürüdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu