Haber

Avrupalı ​​belediyeler Bursa’da buluştu

BURSA (İGFA) – Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği ev sahipliğinde düzenlenen ‘Genel Sekreterler ve Direktörler Toplantısı’nın bu yıl ikincisi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, CEMR Genel Sekreteri Fabrizio Rossi ile yurt içi ve yurt dışından 50 farklı belediyeden yetkililer katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarih ve kültür şehri, 5 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Bursa’da önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Yerel yönetimleri bulundukları bölgeye hizmet etme sorumluluğu taşıyan değerli ve pahalı kurumlar olarak gördüğünü belirten Başkan Alinur Aktaş, yüklerinin ağır, gittikleri yolun yorucu olduğunun bilincinde olduklarını söyledi. Her koşulda, her zorlukta halka hizmet için gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini belirten Önder Aktaş, “Hem pandemi, hem deprem, hem de savaşlar hem insan hayatına hem de dünya ekonomisine ciddi aksaklıkları yansıtıyor. Dünya artık küçük bir yer haline geldi. Çağdaş yaşam ve teknolojik yenilikler uzağı en yakına getirmiştir. Dünyanın en uzak köşesinde meydana gelen bir olaydan saniyeler içinde haberdar olabiliyor, uzaktaki biriyle anında etkileşim kurabiliyoruz. Ülkeler artık çok daha kozmopolit hale geldi ve daha geniş bir kültür yelpazesine sahip oldu. İnsanlara dokunan her aktivitenin kelebek etkisi gibi başka şehirlere, hatta ülkelere ulaştığını görüyoruz. Dünyadaki yerel yönetimlerin güzel örneklerini alıp kendi amaçlarımızda kullanma fırsatımız var. Durum böyle olunca birlikte hareket etme bilincinin değeri daha net hissediliyor. Paylaşılan zorluklar bir örnektir; “Analiz ve müdahalelerin birlikte yapılması gerektiği ortaya çıkıyor” dedi.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Kurulu CEMR’nin, 27’si AB üyesi ülke olmak üzere 41 ülkeden 60 ulusal birlik aracılığıyla 150 bin belediye ve bölge idaresini temsil eden değerli bir topluluk olduğunu hatırlatan Önder Aktaş, “Bu konudaki faaliyetlerinin yanı sıra, Ülkemizi de Türkiye Belediyeler Birliği CEMR’yi yürütüyor ve Türkiye’de temsil etme misyonunu da yürütüyor.Avrupa’nın dört bir yanından liderlerin bir araya gelerek dünyada var olan ortak sorunları tartışıp çözüm yolları araması açısından toplantı büyük önem taşıyor. Ortak vizyonun geniş bir perspektiften bakarak tüm Avrupa’ya ve hatta dünyaya hizmet etmek olduğunun bilincindeyiz. Toplantıya emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum. “Toplantının amacına ulaşmasını diliyorum, “dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından ‘Konuk Şehir’ başlıklı bir sunum yapıldı.

Toplantı CEMR Genel Sekreterleri ve Yöneticilerinin konuşmalarıyla devam etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, daha sonra CEMR Genel Sekreteri Fabrizio Rossi ve beraberindekileri Tarihi Belediye Binası’nda ağırladı. Samimi bir atmosferde gerçekleşen ziyarette karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Günün sonunda yabancı konuklar Bursa Mevlevihanesi’ne giderek Sema gösterisini izlediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu