Haber

Alper Gezeravcı Türkiye’ye döndü: Son derece mutluyum

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Gezeravcı, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında, “Türk vatandaşlarımızla ve maneviyatı yüksek bir ülkenin gerçekten samimi insanlarıyla yeniden bir araya gelmek, bu yolculuğun belki de en güzel ve son kısmıydı.”

7 Şubat Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılan mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün yolculuğu yaklaşık 48 saat sürdü. Dragon uzay aracı ve aralarında ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Axiom-3 görev ekibi 9 Şubat’ta Florida açıklarında okyanusa indi. Gezeravcı bugün Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaştı.

Çiçeklerle karşılanan Gezeravcı, şu mesajları verdi:

SICAK BİR SARILMAYLA KARŞILANDIM: Değerli basın mensuplarımız, bugün burada bulunmaya değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Adım attığımız andan itibaren güler yüzlerinizle ve ülkemizin sıcak kucaklaşmasıyla karşılaşmaktan son derece mutluyum.

YOLCULUĞUN EN KEYİFLİ KISMI: Aslında en çok özlediğim şeylerden biriydi. Türk vatandaşlarımızla ve maneviyatı yüksek bir ülkenin gerçekten samimi insanlarıyla yeniden bir araya gelmek bu gezinin belki de en keyifli ve son kısmıydı. Gökyüzünde gözlerimizle görebildiğimiz uçları ortadan kaldırarak, bugüne kadar hayallerimizin sınırı olan hedeflere ulaşmanın mutluluğuyla ülkeme döndüm.

MİNNETTARIM: Türkiye’nin bugüne kadar bana sağladığı tüm imkanları, kazandığım yeteneklerle ve ülkeme borçlu olduğum tüm bu fırsatları seferber ederek başardığımız misyonun arkasında, gösterdiği güçlü iradeyle Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. misyonun hazırlık sürecinden bugüne gelmesini sağlayan, misyonun icrasında herhangi bir aksamaya yol açmayacak şekilde göstermiştir. Öncelikle tüm hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Türk Uzay Ajansımıza ve TÜBİTAK’ın değerli çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

DETAYLAR GELİYOR

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu