Ekonomi

Türkiye’de ticaret satış hacmi, aylık bazda sert düştü

Investing.com – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı Nisan ayına ait ticaret satış hacmi verilerini yayımladı. Veriler, yıllık ve aylık bazda ticaret hacmindeki değişimleri gözler önüne serdi.

Yıllık bazda düşüş, aylık bazda artış var

2024 yılı Nisan ayında ticaret satış hacmi, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 oranında arttı.

Bu dönemde, motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı %19 oranında düşüş gösterdi. Ancak toptan ticaret satış hacmi %4,5, perakende ticaret satış hacmi ise %10,2 oranında artış kaydetti.

Aynı dönemde, ticaret satış hacmi bir önceki aya göre %4,6 oranında azaldı. Motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı %4,7, toptan ticaret satış hacmi %5,7 ve perakende ticaret satış hacmi %1,8 oranında geriledi.

InvestingPro şimdi %20 indirimde! Kupon kodu: PRO20

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Sektörel değişimler

Motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin ticareti ve onarımında hem yıllık hem de aylık bazda ciddi bir azalma gözlemlendi. Yıllık bazda %19, aylık bazda ise %4,7 oranında düşüş yaşandı. Bu sektördeki düşüş, genel ticaret hacmindeki dalgalanmaları da etkiledi.

Toptan ticaret satış hacmi yıllık bazda %4,5 oranında artarken, aylık bazda %5,7 oranında azaldı. Perakende ticaret satış hacmi ise yıllık %10,2 oranında artış gösterirken, aylık bazda %1,8 oranında düşüş yaşadı. Bu durum, perakende ticaretin yıllık büyümesine rağmen kısa vadede bir daralma yaşadığını ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu