Ekonomi

Türkiye, Şubat ayında  240 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım aldı

Investing.com – Uluslararası Yatırımcılar Derneği, TCMB’nin 17 Nisan 2024’te paylaştığı Ödemeler Dengesi İstatistiklerine göre hazırladığı “YASED Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni”ni yayımladı. Bültende 2024 yılının Şubat ayında Türkiye’ye 240 milyon dolarlık Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) girişi gerçekleştiği ifade edildi.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bugün paylaşılan güncel resmi verilere göre, 2024 yılının Şubat ayında, Türkiye’ye, 240 milyon dolar değerinde UDY girişi oldu. Bültende 2024 yılının ilk iki ayındaki UDY girişinin 2023’ün aynı dönemine kıyasla %29 oranında düştüğü raporlandı. 2002 yılından bu yana Türkiye’ye gerçekleşen UDY girişlerinin toplam değeri ise 264 milyar doları aştı.

Yatırım tasfiyeleri ve borçlanma araçları UDY’ye negatif etki etti

YASED raporunda Şubat ayında gerçekleşen toplam UDY girişi içerisinde, yatırım sermayesi girişleriyle 217 milyon dolar, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 152 milyon dolar değerinde UDY girişi kaydedildiği ifade edildi. Yatırım tasfiyelerinin 15 milyon dolar, borçlanma araçlarının 114 milyon dolar değerinde aşağı yönde etkisinin ardından toplam UDY girişi 240 milyon dolar olarak açıklandı.

2024 yılının Şubat ayı içerisinde gerçekleşen 217 milyon dolar değerindeki yatırım sermayesi girişlerinde, 44 milyon dolarlık yatırım girişi ile “mobilya imalatı ve başka yerde sınıflandırılmamış diğer imalat sanayi” %20,3’lük bir pay aldı. Toptan ve perakende ticaret, geçmiş kümülatif performansının üzerinde bir performans sergilemeye devam ederek aynı ay içerisinde gerçekleşen yatırım sermayesi girişlerinin yüzde 19,8’ini çekti.

En fazla uluslararası yatırım İrlanda’dan

Şubat ayında en fazla uluslararası yatırımın İrlanda, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve İsveç’ten geldiği belirtildi. 2002 – 2023 dönemi toplamında yüzde 59’luk pay sahibi olan Avrupa Birliği (AB-27) ülkeleri, 2024’ün Şubat ayında yüzde 61’lik bir pay aldı.

YASED Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’nde 2024 yılının Şubat ayında Türkiye’ye gelen UDY yatırım sermayelerinin kaynak ülkeleri de incelenirken İrlanda’nın %18 ile en büyük paya sahip olduğu, onu %15 ile Almanya, %13 ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), %10 ile İtalya ve %8 ile İsveç’in takip ettiği raporlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu