Haber

Tuğçe’yi öldüren sevgiliye müebbet hapis

ESKİŞEHİR’de sevgilisi Tuğçe Can’ı (25) 13 bıçak darbesiyle öldüren Onur Kaya (22) hakkında hazırlanan iddianamede, ‘canavarca bir hisle kasten, kasten öldürme ve eziyet etme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. .

Bekir ve Emine Can çiftinin Tepebaşı ilçesine bağlı Çamlıca Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuğundan biri olan yaşlı bakım teknisyeni Tuğçe Can, üniversite öğrencisi sevgilisi Onur Kaya’nın birlikte oldukları apartmanın girişinde bıçaklı saldırısında hayatını kaybetti. ikiz, geçtiğimiz 12 Ocak’ta Yenibağlar Mahallesi’nde kaldı. Cinayetin ardından fare zehri içen Kaya, polis ekipleri tarafından yakalanarak 2 gün Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hastaneden taburcu edildikten sonra gözaltına alınan Kaya, sevk edildiği adliyeye çıkarıldığı hakim tarafından ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı. Kaya, polise ve savcılığa verdiği ifadelerde susma hakkını kullandı.

Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Ersin Tosun, cinayet zanlısı Onur Kaya hakkındaki soruşturmasını tamamladıktan sonra hazırladığı 5 sayfalık iddianameyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. İddianamede, Onur Kaya’nın yaşlı bakım teknisyeni Tuğçe Can’ı 3’ü ölümcül olmak üzere sırtından ve göğsünden 13 yerinden bıçakladığı, boğazını kestiği ve yerdeyken defalarca taşla kafasına vurduğu belirtildi. İddianamede, cinayet zanlısı Onur Kaya kasten kasten öldürme, vahşet ve işkence suçundan ağırlaştırılmış müebbet, şantajdan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Cinayetlerde verilecek cezanın caydırıcı ve sosyal adalet açısından vazgeçilmez olduğunu ifade eden Bakan, “Ölen kurbanın kadın olduğu cinayetlerde faili erkek olanın suç yönünden caydırıcı bir ceza ile cezalandırılması esastır. siyaset ve ceza adaleti, sosyal adalet ve caydırıcı cezalar verilmediği takdirde bu hatalarla başa çıkılması mümkün değildir.Şantaj hatasıyla birlikte zanlının kamusal ve toplumsal hayat açısından yanlış ve gerçekçi olmayan değerlendirmelere yol açtığı somut vakamızda zanlının mağdur aleyhine, kasten öldürme hatasının nitelikli hali 3 kez (tasarlayarak, canavarca duygu ve eziyetle) k) Dosyadaki deliller kapsamında fiilini işlediği anlaşıldığı gibi, sevk unsurları ile cezalandırılması ileri sürülür ve talep edilir.” kaldığı otelde ekmek bıçağıyla kendisine iğne yapıp bileklerini kestiği sırada polis ekipleri tarafından yakalandığı belirlendi. İddianamede, cinayet zanlısı Onur Kaya’nın evde oturan arkadaşı TUY’un tanık ifadesine yer verilirken, sanığın kesici aletlerle ilgisi olduğu ve Tuğçe Can’a fotoğraflarını annenize göndermekle tehdit ederek şantaj yaptığı da ifade edildi.

Cinayet zanlısı Onur Kaya’nın davasına 11 Nisan’da Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu