Teknoloji

TEKNOFEST Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması’na başvurular devam ediyor

TEKNOFEST kapsamında Türkiye Teknoloji Ekibi (T3) Vakfı ve Türkiye Beyazay Derneği yürütücülüğünde bu yıl ikinci defa düzenlenecek olan Manisiz Hayat Teknolojileri Yarışması’na başvurular devam ediyor.

TEKNOFEST’ten yapılan açıklamaya nazaran, toplam 210 bin TL mükafatı olan yarış kapsamında özel ihtiyaçlı bireylerin akademik, toplumsal ve mesleksel hayatlarında karşılaştıkları zorlukları taban düzeye düşürecek nitelikte sürdürülebilir çalışmalar ile ömür alanlarının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının “2030 Engelsiz Yaşam” vizyonu doğrultusunda geçen yıl harekete geçen TEKNOFEST, toplumun büsbütün bütünleşmeyi amaçladığı yarış kapsamında bilhassa sıhhat, eğitim, bağımsız hayat, afet ve insani bakımdan acil durumlar için büsbütün erişilebilirliği sağlayan proje ve fikirleri yarıştırıyor.

Engellerin ortadan kalktığı bir dünya için teknoloji üretiyorlar

Bireylerin fizikî yetenekleri ne olursa olsun herkesin daha düzgün bir ömür sürmesine yardımcı olmak için toplumsal sorumluluk şuuruyla hareket eden gençler, yarış kapsamında daha yaşanabilir bir dünya için teknoloji üretiyor. TEKNOFEST teknoloji müsabakaları kapsamında düzenlenen müsabakada, bireylerin eşit bir biçimde potansiyellerini gerçekleştirebildikleri toplumsal hayatı kapsayıcı yaklaşımlar izlenerek manisiz yaşama dayanak teknolojisinde gelişmeler sağlanıyor.

Engelsiz yaşama takviye sağlayan fikirlerini teknolojiyle bütünleştiren yarışmacılar, her alanda erişilebilirliği önceleyerek özgün, yerli ve ulusal kaynaklar aracılığıyla projelerini hayata geçiriyor. Teknoloji odaklı yaklaşımlar ile manilerin azaltıldığı ve herkes için büsbütün erişilebilir konseptlerin uygulandığı yarışa son müracaat tarihi 30 Kasım olarak belirlendi.

Sosyal ömürde manisiz projeler

Yarışma kapsamında müracaatta bulunacak öğrencilerden özel ihtiyaçları olan bireylerin akademik, toplumsal ve mesleksel hayatlarında karşılaştıkları zorlukları taban düzeye düşürecek nitelikte fikir ve çalışmalar bekleniyor. Müsabakaya, Türkiye ve yurt dışında tahsil gören tüm ilköğretim, ortaokul, lise (açık öğretim dahil) ve üniversite öğrencileri (lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora ve açık öğretim dahil) ve mezunlar katılabiliyor.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında İzmir, Ankara ve İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST, coşkusunu üçe katlıyor. TEKNOFEST teknoloji müsabakaları, 2023’te 41 ana yarışma 102 alt kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST’te yarışlara katılmak için müracaatlar web sitesi üzerinden yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu