Haber

TBMM, AIPA’ya gözlemci üye oldu

ANKARA (İGFA) –Türkiye’nin gözlemci üyelik başvurusunun kabul edildiği AIPA 44. Genel Kurulu’nda, İstanbul Milletvekili ve Başkanlık Divanı Katip Üyesi Rümeysa Kadak ile Türkiye-Endonezya Ara Parlamento Kurucu Komisyonu Başkanı Kayseri Milletvekili Rümeysa Kadak’tan oluşan bir heyet katıldı. Dostluk Kümesi, Ayşe Böhürler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni temsil etti.

TBMM heyeti, başta AIPA Genel Sekreteri olmak üzere Genel Kurul’a katılan milletvekilleri ve bunların Endonezya parlamentosundaki muhatapları ile de ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

İlgili Makaleler

Genel Kurul’da yapılan açıklamada, gözlemci üyelik başvurusunun normalden çok daha kısa sürede sonuçlanmasında Türkiye’nin aynı zamanda ASEAN’ın Sektörel Diyalog Ortağı olmasının da etkili olduğuna değinildi.

2 Eylül 1977’de kurulan ASEAN Orta Parlamento Meclisi (AIPA); Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam, Kamboçya, Laos, Brunei Sultanlığı ve Myanmar olmak üzere on ülkenin parlamentolarından oluşur.

Yürütme alanında faaliyetlerini sürdüren ASEAN’ın yasama boyutu olarak konumlanan AIPA Tüzüğü’ne göre, tüm ASEAN üyesi ülkeler tarafından diplomatik olarak tanınan bir ülkenin parlamentosu gözlemci üyelik için başvurabiliyor.

haber-karahalli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu