Haber

Şimşek BAE’de konuştu: Elimizden gelen her şeye kapımız açık.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye’de iş yaparken yardımcı olabileceğimiz her konuda kapımız hepinize açık.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez varyantı kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) iş forumlarının üçüncüsü Abu Dabi’de gerçekleştirildi.

Başta gayrimenkul, müteahhitlik, sanayi, tarım, gıda, bilişim ve ticaret olmak üzere iki ülkenin katıldığı BAE-Türkiye İş Forumu’na Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar katıldı. bankacılık. hayatın birçok kesiminden çok sayıda iş insanı sona erdi.

Forumun kapanış bölümünde konuşan Bakan Şimşek, 50,7 milyar dolarlık anlaşmaları hatırlatarak, “BAE’nin Türkiye’ye verdiği güçlü destek ve ekonomik programa olan güveninden dolayı minnettar olduğunu” söyledi.

‘GÜÇLÜ ÖN ADIMLAR ATIYORUZ’

Türkiye’nin ekonomik programı hakkında bilgi veren Şimşek, “Programımızın üç ayağı var; sağlam para politikası, mali disiplin ve yapısal reformlar. Makroekonomik istikrarı sağlam ve kurallara dayalı politikalarla güçlendirmeyi hedefliyoruz. Kamu maliyesini iyileştirmeyi hedefliyoruz.” çok yönlü bir stratejiyle yola devam edeceklerini belirterek, “Enflasyonu düşürmek için şimdiden güçlü ön adımlar attık. Para politikası çerçevesindeki son gelişmeler özellikle cüretkar. Enflasyonu ve cari açığı düşürmek için para politikamızı kademeli olarak sıkılaştırmaya devam edeceğiz.”

‘BAŞARI HİKAYESİNİN PARÇASI OLUN’

Eylül ayında Orta Vadeli Ekonomik Program ile birlikte yapısal reform gündemini açıklamayı planladıklarını belirten Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğuna ve hükümetimizin makroekonomik zorlukların üstesinden gelme vaadinin bu potansiyeli ortaya çıkaracağına inanıyoruz. İstiyoruz. bu başarı öyküsünün bir parçası olacaksınız. BAE’li meslektaşlarımızın programımıza inandığını duymak yüreklendirici. Bu zirveye hazırlanmak için çok yakın çalıştık. Kilit paydaşlarla karşılıklı yarar sağlayan yatırım fırsatlarını zaten belirledik. Dışişleri Bakanı olarak Hazine ve Maliye, Türkiye’nin ticarete açık olduğunu bilmenizi isterim, Türkiye’de iş yapmanıza yardımcı olabileceğimiz her konuda kapımız hepinize açık.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu