Ekonomi

Sıkı kalite kontrolleri nedeniyle Boeing Mart teslimatları yarı yarıya azaldı

Boeing Co. uçak teslimatlarında Mart ayında önemli bir düşüş yaşadı ve bir önceki yılın aynı ayında teslim edilen 64 uçağa kıyasla keskin bir düşüşle toplam 29 uçağın müşterilere teslim edildiğini bildirdi. Bu düşüş, 5 Ocak’ta bir 737 MAX 9 jetinde kapı tapasının patlamasıyla sonuçlanan bir hava kazasının ardından şirketin 737 MAX jetlerinin üretimini yavaşlatma kararına bağlanıyor. Bu olay, kalite güvence önlemlerinin artırılmasına ve daha yakın düzenleyici gözetime yol açtı.

Havacılık devi, MAX tek koridorlu jetlerinin üretimindeki yavaşlamayı kabul ederek üretim kalitesini arttırmanın önemini vurguladı. Raporlara göre üretim oranı Mart ayı sonunda tek haneli rakamlara düştü ve bu da Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) aylık 38 jet üretim sınırının önemli ölçüde altında.

Boeing, 2024’ün ilk çeyreğinde 66’sı MAX jeti olmak üzere toplam 83 uçak teslim etti; bu rakam 2023’ün ilk çeyreğinde teslim edilen 130 uçağa kıyasla bir gerileme anlamına geliyor. Geçtiğimiz ay Bank of America konferansında konuşan Boeing Finans Direktörü Brian West, “Bu işi doğru yapmak için kasıtlı olarak yavaş gidiyoruz” diyerek şirketin üretim kalitesinden emin olana kadar 737 programındaki üretim hızını aylık 38 eşiğinin altında tutma kararına işaret etti.

Mart ayında Boeing, Çin’in Ocak 2024’ten itibaren MAX teslimatlarını kabul etmeye başlamasıyla birlikte Çinli operatörlere sekiz MAX jetinin teslimatını da tamamladı.

Teslimat sayılarındaki düşüşe rağmen Boeing, Mart ayında Airbus ve Embraer’e de sipariş veren American Airlines’ın 85 adet 737 MAX 10 jeti için verdiği önemli bir siparişle 113 yeni sipariş aldı. Böylece Boeing’in brüt sipariş sayısı bu yıl için 131’e ulaştı.

İptaller ve dönüşümler hesaba katıldıktan sonra, Boeing’in net sipariş toplamı 2024’ün başlangıcı için 126’dır. Birikmiş işlerin kalitesi için yapılan ek ayarlamalarla birlikte, yıl için düzeltilmiş net siparişler 125 uçağa ulaşıyor.

Buna karşılık Boeing’in Avrupalı rakibi Airbus 2024’ün ilk çeyreğinde 142 uçak teslim ederek geçen yılın aynı dönemine göre %12’lik bir artış kaydetti. Bu bilgi bu ayın başlarında endüstri kaynaklarına dayandırılarak bildirilmişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu