Yaşam

‘Şeytan Ayetleri’ kitabının yazarı Salman Rüşdi bıçaklı saldırının ardından ilk kez konuştu

The New Yorker’a verdiği bir röportajda, yeni YorkEyaletin kuzeybatı bölgesindeki Chautauqua Enstitüsü’nde 12 Ağustos 2002’de verdiği konferans sırasında bıçaklanan yazar, uzun süre hastanede kaldıktan sonra tedavisine evinde devam edildi. Selman Rushdie, sağlık durumu için “Biliyorsun, daha iyiydim ama olanları düşünürsek o kadar da kötü değilim.”terimleri kullandı.

Lübnan asıllı Amerikalı saldırgan Hadi matarMuharrir Rüşdi tarafından defalarca bıçaklanmasının ardından helikopterle acil servise kaldırılan (25), sağ gözü kör oldu ve yüzünde yara izi kaldı.

Sesli olarak yayınlanan röportajda Rüşdi’nin moralinin yüksek olduğu da görüldü. ‘Şeytan Ayetleri’nin yazarı, parmak uçlarında his olmadığı için klavye ile yazamadığını, ancak kalemle yazma hünerinin gün geçtikçe daha da pürüzsüzleştiğini söyledi.

Rüşdi, hala kabus gördüğünü ve tek gözüyle sadece parlak dijital ekranlardan okuyabildiğini söyledi. “Aslında büyük yaralar iyileşti. Baş parmağımda, işaret parmağımda ve avucumun alt yarısında hislerim var. Çok fazla el terapisi yapıyorum ve bana bunun çok iyi gittiği söylendi”dedi.

Hindistan asıllı yazarın bıçaklı saldırıdan bu yana yaklaşık 18 kilo verdiği, konuşurken alt dudağının sarktığı ve sol elindeki bordür ağının ağır hasar gördüğü bildirildi.

Saldırıdan önce Rushdie tarafından yazılan röportaj “Zafer Şehri”Romanının yayınlanmasından önce gerçekleşti.

Saldırı

Uzun süredir New York’ta yaşayan Rushdie, 12 Ağustos 2022Buffalo yakınlarındaki Chautauqua Enstitüsü’nde konferans vermek için kürsüye çıktığı sırada Kaliforniya doğumlu Matar tarafından bıçaklandı.

Biri boynundan olmak üzere 10’dan fazla bıçak yarası alan Rushdie, helikopterle yaklaşık 40 dakika arayla bulunan UPMC Hamot Cerrahi Merkez Hastanesi’ne kaldırılarak ameliyata alındı.

New York Times’a yazılı açıklama yapan Rushdie’nin menajeri, andrew WylieHint asıllı İngiliz yazarın hayati tehlikesinin bulunduğunu ancak karaciğerinin ve bir kolunun bıçak darbeleriyle ağır hasar gördüğünü ve bir gözünü kaybedebileceğini belirtti.

Aynı günün akşamı polis ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ekipleri New Jersey’deki evinde arama yaptı ve 14 Ağustos’ta Matar ilk kez mahkemeye çıkarıldığında suçsuz olduğunu ileri sürdü.

1980’lerde yazdığı ‘Şeytan Ayetleri’ kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Rüşdi hakkında dönemin İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası verildi. Humeyni’den sonra ülke liderliğini devralan Ali Hamaney de Rüşdi hakkındaki fetvanın değiştirilemeyeceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu