Haber

Polis, Fransa’da Müslüman Gençlere Yönelik Şiddeti İtiraf Etti

Fransa’da 2 Temmuz’daki protestolar sırasında Hedi adlı Müslüman gence toplu şiddet uyguladığı ve kafatasında çöküntüye yol açan kurşun sıktığı suçlamasıyla yargılanan polislerden biri, o gün plastik mermi tabancasıyla ateş ettiğini itiraf etti.

Le Figaro’nun haberine göre, Aix-en-Provence Temyiz Mahkemesi’nde polis kurşunuyla öldürülen 17 yaşındaki Nael M., toplu şiddet uygulamak ve Hedi isimli Müslüman genci yaralamakla suçlandı. 2 Temmuz’da Marsilya’da düzenlenen gösteriler. duruşma başladı.

Gözaltına alınan polislerden biri, Müslüman gencin yaralandığı gün gösteriye plastik mermi sıktığını mahkemede itiraf etti.

Polisin avukatı Pierre Gassend, Müslüman genci yaralayan kurşunun müvekkilinin tabancasından çıktığına dair bir kanıt bulunmadığını savundu.

Öte yandan polisin duruşmanın kapalı tutulması talebi mahkemece reddedildi.

Mahkeme, polis memurlarının tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Dönem

Ülkede 27 Haziran’da Nael M.’nin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak, 2 Temmuz’da Marsilya’da düzenlenen gösterilerde Hedi adlı Müslüman gence şiddet uyguladıkları gerekçesiyle 7 polis memuru gözaltına alındı.

Fransız Polis Şefi Frederic Veaux da polisin gözaltına alınmasını eleştirerek, “Davanın sonucu belli olana kadar bir polisin parmaklıklar ardında yeri yoktur” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Emniyet Müdürü’nün bu sözleri, Fransa’da “hukuk devleti ilkesinin ihlaline yol açtığı” gerekçesiyle siyasetçi ve hukukçuların tepkisine neden oldu ve günlerce tartışıldı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da herkesin kanun önünde “eşit” olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu