Haber

Özgür Özel: CHP’li belediyeye kayyım atanmış gibi tepki veriyoruz

İYİ Parti’den istifa eden Antalya Milletvekili Aykut Kaya, CHP Grup Toplantısı’nda partiye katıldı. CHP’ye katılan Kaya’ya, rozetini Özel taktı.

Törenin ardından kürsüye Özgür Özel çıktı.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

CANI SAĞOLSUN: Bizim bütün gücümüz Türkiye’de iktidarı değiştirmek. Bunu böyle bilsinler. Pazar günü yapılan tekrar seçimlerinde 3 iddia koyduk. Siz ne yaparsanız yapın İstanbul’da Ekrem Başkan’a yapılan haksızlıkla gidip seçimleri yenilediniz, iptal ettiniz. Çünkü CHP siyasette gerilimden beslenen bir parti değildir. Kim olursa olsun eski dosttan düşman olmaz, siyasi rakipleri düşman bilmeyiz, demokrasiden ayrılmayız ama birileri mevcudiyetini koruyacak diye CHP ile çatışmak istiyorlarsa adı kim olursa olsun asla o çatışmanın parçası olmayız. Pınarbaşı ne dedi, ‘Zorbalığa başkanımı yedirmem’ dedi. Elbette ki MHP için kritik bir yer. Türkeş’in memleketini CHP kazandı diye, CHP Türkeş’e saygısızlık yapacak bir parti değildir. Sayın Devlet Bahçeli’nin bugün kullandığı bütün ifadeleri, onları metne yazan ve kendi kusurlarını örtmeye çalışan bütün MHP’lilerin yakından bildiği ve yaka silktiği o ikisinin kusuru görüyorum Devlet Bey’in de canı sağolsun.

HAKKARİ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SIDDIK AKIŞ’IN YERİNE KAYYIM ATANMASI: Hakkari kararını verdi. Yüzde 49 oy alarak belediye başkanını seçti. Dün sabah bir operasyonla belediye başkanının gözaltına alındığını Hakkari valisinin kayyum atandığını öğrendik. Üstelik ilgili iddianame 2010 yılında başlayan soruşturmaya ait. Kabul edildiği tarih 2014. 10 yıldır devam eden bir dava, 14 yıllık bir mesele. İddianamenin savcısı FETÖ’den firarda. “İddianamelerdeki iddiaların ispat imkanı yok, dava defalarca ertelenmiş ama dün yeni bir soruşturma açılıp belediye başkanına yeni soruşturma açılmış buna istinaden gözaltına alınıp, suçu nedir bilmiyoruz, gizlilik kararı var diyorlar. Suçu varsa yeni delil varsa cezalandırılabilir ama usul yöneten bellidir. 14 yılldır yargıla, tutuklama, milletvekili olacağında temiz kağıdı ver, dava devam ederken yeni soruşturma ile bir günde kayyum ata. Kayyum atamak Hakkari halkının iradesine saygısızlıktır. Suçu varsa yargılanır, yerine belediye meclisinden vekil seçilir. Ceza alırsa yerine belediye meclisinde belediye başkanı seçilir. Bir KHK ile konu terörle ilişkili diyerek hemen kayyum atarım soruşturma ile birlikte atarım, sonra içlerinden seçtirmem diyorlar. Kayseri, Hakkari’de halk bir belediye meclisi seçiyor. Biri suçluysa onu bağlar, kardeşini, evladını bağlamaz, sanki bütün belediye meclisi suçluymuş gibi vali ‘Ben atarım diyor. Bu anlayış AKP’nin ve Cumhur İttifakının 31 mart seçimlerindeki hezimetin en önemli birkaç sebebinden biridir. Milletin iradesine saygısı olmayanın milletin gönlünde yeri olmaz. Geçen hafta Ahmet Türk ziyaretime geldi, seçimleri kutladı, genel başkanlığımı kutladı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı kendisi. 2014’ten beri Mardin halkı Ahmet Türk’ü seçiyor. İrade bu kadar net! Her zaman rekor oy alıyor. Şu ana kadar 2 yıl 4 ay belediye başkanlığı yapabilmiş. Benim atadığım vali yönetecek diyor. Sonra o valiler Soylu’ya 30 bin TL’lik tespihler verip belediyeye ödetiyor. Hakkari’ye atanan kayyuma da CHP’nin bir belediyesine atanmasına nasıl tepki veriyorsak buna da aynı tepkiyi veriyoruz. Sana göre demokrasi bana göre demokrasi olmaz.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu