Haber

Muğla’da YK Enerji’nin maden sahası protesto edildi

KARİM UĞUR

YK Enerji’nin Muğla’nın Milas ilçesindeki maden sahası için Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesini protesto amacıyla düzenlenen “Büyük Buluşma”ya Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar katıldı. Oyuncu Levent Üzümcü, “Köylülerin topraklarını alıp üzerine çökenlere sormak lazım. Ülke şirket gibi mi yönetiliyor? Cümleyi böyle koyarsanız belki anlaşılır ama ülke… şirket gibi yönetilmiyor.”

YK Enerji’ye ait maden ocağı için Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesini protesto amacıyla Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen “Büyük Buluşma”ya yurdun dört bir yanından vatandaşlar katıldı. Akbelen direnişinin 16. gününde bir araya gelen vatandaşlar, ormanda forum düzenledi. Forumda kesilen ağaç kefenlenerek bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Forumun ardından Akbelen Ormanı yolunda insan zinciri oluştu.

Akbelen’deki Büyük Buluşma’ya katılan oyuncu Levent Zümcü, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“Buradaki orman yanarsa buradaki arkadaşlarımızla birlikte gidip o ormanın yangınını söndüreceğiz. Hepimizi karşı karşıya getiriyorlar bu çok üzücü bir durum. 5’inci işverene sesleniyorum. Çete buradan. Biraz vatanınızı sevin. Bu bölgede toprağı kazarak yerde orman olmaz, yeter ki yine yerde orman olmasın. Buradan Milas’a giden su kanallarını bozuyorlar ve Toplanan bu linyitlerle bunu yapmak için Bodrum. Bunu birkaç milyar dolara yapıyorlar. Bu da Bodrum’un yıllık turizm gelirinin çökmesi anlamına geliyor. Ancak oradan da hisselerini alamıyorlar doğal olarak.” Böyle bir cümle kurarsanız anlaşılır ama ülke şirket gibi yönetilmiyor.”

bolvadin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu