Ekonomi

Küresel Gıda Fiyatları Mart 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyeye Düştü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bitkisel yağlar, et, tahıl ve süt ürünlerindeki düşüş nedeniyle Ağustos ayında küresel gıda fiyatlarının Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı.

FAO’dan yapılan açıklamaya göre, gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri takip eden FAO Gıda Fiyat Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 azalarak 121,4 puana ulaştı. Endeks Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Mart 2022’deki rekor seviyesinden yaklaşık yüzde 24 düşüş gösteren endeks, savaşla birlikte 159,7 puana ulaşarak rekor kırdı.

Bu arada yüzde 123,9 olarak açıklanan Temmuz ayı FAO Gıda Fiyat Endeksi verisi de 124 puan olarak revize edildi.

FAO, dünyanın en büyük pirinç ihracatçısı Hindistan’ın bazı yurtdışı tahıl satışlarını yasaklamasının ardından Ağustos ayında küresel pirinç fiyatlarının 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu.

FAO, ağustos ayında küresel gıda fiyatlarının hafiflemesine rağmen pirinç fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 9,8 arttığını bildirerek, bu durumun “Hindistan’ın Indica beyaz pirinç ihracatını yasaklaması sonrasında yaşanan ticari aksaklıkları yansıttığını” vurguladı.

Ağustos ayında küresel gıda fiyatlarının bitkisel yağlar, süt ürünleri ve tahıllar başta olmak üzere gerilemesi dikkat çekti. Bu işlerdeki düşüş pirinç ve şekerdeki artışları dengeledi.

Bitkisel Yağlar Fiyat Endeksi, küresel ayçiçeği yağı fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle yüzde 3,1 oranında geriledi. Ayçiçek yağı fiyatları, küresel ithalat talebinin zayıflaması ve önemli ihracatçılardan gelen arzın fazla olması nedeniyle Ağustos ayında yaklaşık yüzde 8 oranında düştü.

Tahıl Fiyat Endeksi, kuzey yarımkürede hasat nedeniyle buğday fiyatlarının düşmesiyle temmuz ayına göre yüzde 0,7 geriledi.

Şeker endeksi, El Nino hava koşullarının küresel üretime etkisine ilişkin endişeler nedeniyle ağustos ayında aylık bazda yüzde 1,3 artarak bir önceki yılın yüzde 34 üzerinde gerçekleşti.

Aynı dönemde FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen arzın bolluğu nedeniyle yüzde 4 oranında azalarak düşüşünü sekizinci aya taşıdı.

Et Fiyat Endeksi de ağustos ayında yüzde 3 oranında düştü.

FAO ayrıca küresel üretim, tüketim, ticaret ve stok eğilimlerine ilişkin değerlendirmeleri içeren Tahıl Arz ve Talep Özet Raporu’nu da yayınladı. FAO, bu yıl küresel tahıl üretiminin, önceki 2,819 milyar ton varsayımına göre hafif bir düşüşle 2,815 milyar tona ulaşacağını varsayıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu