Sağlık

İzmir’in Balçova ilçesinde öğrenciler Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile Ağız ve Diş Sağlığına kavuştu

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ile Balçova Kaymakamlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, İzmir’in Balçova ilçesindeki ilk ve ortaokullarda “Balçova Ağız ve Diş Sağlığı Projesi” uygulanmaya başlandı. Türkiye’nin ilk uzun soluklu diş sağlığı projesi olan “Balçova Ağız ve Diş Sağlığı Projesi”nin 2027 yılına kadar devam etmesi planlanıyor.

2021-2022 eğitim-öğretim yılının nisan ayında başlayan proje, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Balçova ilçesindeki tüm ilk ve ortaokullarda uygulandı. Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan planlama doğrultusunda Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından 653 birinci sınıf ve 615 beşinci sınıf öğrencisine ağız ve diş sağlığı eğitimi verildi. Öğrenci eğitimlerinin yanı sıra 1. ve 5. sınıf velilerine yönelik 3 adet eğitim düzenlenmiştir. DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin yazıp oynadığı “Dişlerin Dünyasına Yolculuk” adlı tek perdelik çocuk oyunu her dönemde birer kez 1. ve 5. sınıf öğrencilerine sergilendi. Ayrıca Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Öğrencilerin Elinden ve Dilinden Diş Sağlığı” fotoğraf ve maket yarışması düzenledi. 2022-2023 Yılsonu etkinliği ve yaygınlaştırma çalışması olarak “Dişlerimiz Hayat İçin Bizimle” adlı çocuk oyunu sergilendi ve ödül töreni düzenlendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberpinarhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu