Haber

İsrail istihbaratı gazetecileri izlediğini kabul etti: Yılda 5-6 vakayı geçmez

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in, gazetecileri cep telefonları üzerinden takip ettiği ortaya çıktı.

Haaretz gazetesinin haberine nazaran, İsrail Sivil Haklar Derneği’nin (ACRI) İsrail Yüksek Mahkemesi’nde açtığı davada, Şin-Bet (Şabak), cep telefonu şirketlerinden edindiği data tabanını gazetecilerin faaliyetlerini izlemek için kullandığını kabul etti.

Buna nazaran Şin-Bet, telefon firmalarının data tabanını kullanarak gazetecilerin bulunduğu pozisyonu ve kiminle ne kadar mühlet konuştuklarını takip etti.

ACRI, mahkemeden, Şin-Bet operasyonlarını düzenleyen kanundan, arama yahut ileti aktiviteleri konusunda cep telefonu şirketlerini Şin-Bet’e bilgi vermeye zorlayan ilgili unsurun kaldırılmasını talep etti.

Kanun nedeniyle, Şin-Bet’in kamu nezaretine tabi olmadığı ve cep telefonu şirketleri tarafından toplanan dataların son yirmi yıldır Şin-Bet tarafından tutulduğu kaydedildi.

Yasanın 11. hususuna nazaran, bu dataların kullanımının gerekli görülmesi durumunda Şin-Bet liderinin evvelce onayına tabi olduğu belirtildi.

‘ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLİYOR’

ACRI, Yüksek Mahkeme tarafından incelenmekte olan davada, kanunun, belirlediği yetkiler açık ve detaylı olmadığı için anayasal kusurlar içerdiğini ve devlet güvenliği için gerekli olmanın ötesine geçerek özel hayatın kapalılığını ihlal ettiğini savundu.

ACRI, gazeteciler üzere mesleksel dokunulmazlığı olan bireyleri korumak için bir düzenek bulunmadığını, Şin-Bet lideri ve başbakanın kararlarının yasal nezarete tabi olmadığını ve onlara yönelik denetim düzeneklerinin yetersiz olduğunu bildirdi.

ŞİN-BET: BİLGİLER SAYESİNDE YÜZLERCE SALDIRIYI ÖNLEDİK

Öte yandan Şin-Bet, mahkemeye verdiği cevapta, kurumun, toplanan bilgiler sayesinde yılda yüzlerce saldırıyı önlediğini ve bu yetkilerin sonlandırılmasının, “kamu güvenliğine ve kurumun görevini yerine getirme becerisine ciddi şekilde zarar vereceğini” savundu.

Şin-Bet, gazetecilerin ve mesleksel dokunulmazlığı olan öbür şahısların izlendiğini kabul ederek, “Bu, son 10 yıl içinde, yılda ortalama beş veya altı vakada yapıldı. Gazeteciler bu vakaların azınlığıydı” sözlerine yer verdi.

‘ENDİŞE VERİCİ’

Gazeteye konuşan ACRI Sivil Haklar Departmanı Yetkilisi Avukat Gil Gan-Mor, “Bu veri tabanı aracılığıyla yılda iki gazeteci bile izleniyor olsa, bu, son on yılda 20 ve veri tabanının ömrü boyunca 40 gazeteciye tekabül eder” dedi.

Gan-Mor, data tabanının bu formda kullanımının “endişe verici” olduğunu belirterek, “Güvenlik temelli argümanlar kullanmak polise getirilen kısıtlamaları aşmanın bir yolu olup, polisin vatandaşlar hakkındaki hassas bilgileri mahkeme kararına gerek duymadan ve şüpheli kişi soruşturmadan haberdar olmadan elde etmesine olanak tanır” diye konuştu.

SENDİKA: HABER KAYNAKLARININ MOTİVASYONUNU YARALAYABİLİR

İsrail Gazeteciler Sendikası da davaya katılmak istediğini açıkladı.

Sendika Lideri Nurit Canetti, “İktidardaki bir otoritenin basın özgürlüğüne bundan daha ciddi bir darbe indirmesini hayal etmenin zor olduğunu” belirtti.

Canetti, “Otoritenin gözetim veya şeffaflık olmadan gazetecileri takip etme yetkisi, yalnızca bilgileri Şin-Bet’e verilen gazetecilere değil, gözetim olmadan bilgileri ifşa edilen tüm gazeteciler topluluğuna zarar verir. Bu durum, haber kaynaklarının gazetecilere bilgi sağlama motivasyonunu ciddi şekilde yaralayabilir” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu