Yaşam

İkinci Uluslararası Felsefe Sempozyumu ‘Doğadan Sonra’ başlığıyla düzenlenecek

İZMİR – Ege Üniversitesi İdeoloji Bölümü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası İdeoloji Sempozyumu, “Doğadan Sonra” başlığıyla 3-4 Kasım’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Doğa ideolojisini bir metafizik olarak gören klasik anlayışın aksine, felsefi sorgulamanın doğaya dair bilimsel, kültürel, ahlaki, politik, sosyal ve ekonomik tartışmaları nasıl zenginleştirebileceğini keşfetmek amacıyla gerçekleştirilecek sempozyumda pek çok konu yer alıyor. ideolojinin farklı alanlarında çalışan konuşmacılar.

Sempozyumda tartışılacak konular arasında “Doğa felsefesinin günümüz düşünce parametreleri içerisinde nasıl yeniden tanımlanabileceği”, “İnsan-kültür-doğa ayrımının ötesinde bir doğa felsefesinin mümkün olup olmadığı”, “İktidarın temelleri ve sınırları” yer alıyor. insan ve doğa arasındaki ilişkiler”, “doğanın felsefi sorgulanması”. “Çağdaş ekoloji tartışmalarına katkı” gibi temel soru ve sorunları içermektedir.

Sempozyumda konuşmacılar teknolojinin insan doğası üzerindeki etkilerini, nöroteknolojinin doğa kavramına getirdiği değişiklikleri, Antroposen döneminin doğa ideolojisine etkisini, ekolojik krizin varoluşsal boyutlarını, sanatın doğaya nasıl tepki verebileceğini tartışacak. ekolojik krizler, biyopolitika kavramının doğa ve insan arasındaki bağa katkısı, biyo-etiğin ve ekolojik eleştirilerin insan deneyimine etkileri. Gibi bahisleri halledecekler.

DÜNYA ÇAPINDA İZLEYİCİ KATILIMINA AÇIK OLACAK

Online olarak gerçekleştirilecek “After Nature” sempozyumu da dünyanın dört bir yanından izleyici katılımına açık olacak. Türkçe ve İngilizce simultane çeviri hizmetinin verileceği sempozyumda oturumlar Ege Üniversitesi İdeoloji Bölümü Youtube kanalından canlı yayınlanacak.

Sempozyum programına https://felsefe.ege.edu.tr/tr-18339/doganin_ardindan.html adresinden ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu