Haber

Hasar gören tarihi Gaziantep Kalesi’nde restorasyon başlıyor

GAZİANTEP (İGFA) –Gaziantep ve bölgenin büyük afet sonrası turizm sektöründeki eski dinamiklerine kavuşması amacıyla düzenlenen çalıştayın çıktıları, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Turizmde Branş Konuları Değerleme Toplantısı’nda ele alındı.

Panorama 25 Aralık Müzesi Özdemir Beyefendi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya başta Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Az Alparslan ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olmak üzere şube temsilcileri katıldı.

İlgili Makaleler

ALPASLAN: GAZİANTEP’İ GERÇEKLEŞTİRME SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alparslan, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Gaziantep’teki bu büyük afet gruplarının temsilcileriyle toplantıya geldiklerini belirterek, çok hızlı bir şekilde mahallinde hasar tespitleri yaptıklarını anlattı. Afet sonrası bölgemizdeki kültür varlıklarımız.

Alanda bine yakın uzmanın çalıştığını belirten Alparslan, yapılan incelemelerin ardından gerekli projelerin hazırlandığını ve kültürel mirasın yaşatılması için çok kapsamlı çalışmaların yapıldığını belirterek, “Tabi burada Gaziantep Kalesi depremde önemli hasar gördü. Bu hasarın ardından bahsettiğimiz çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirdik.Gaziantep Rölyefi ve Anıtlar Müdürlüğümüz, bakanlığımızın talimatları çerçevesinde ihale öncesi hazırlıklarını tamamladı. Biz de bakanlık olarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin imzasıyla Gaziantep’e gerekli takviyeleri sağladık. 15-20 Mayıs tarihlerinde ihalesini yaparak Gaziantep Kalesi’ni diriltme sürecini başlatacağız” dedi.

karkamishaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu