Ekonomi

Gram altında yeni rekor

Altın, Fed’in faiz artırımlarını durdurmasının mümkün göründüğü ve ABD ekonomisinde artan risklerin talebi artırmasıyla rekor kırdı.

Spot altın, onsu 2062.99 dolardan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.075 doları gördükten sonra ilk saatlerde 2.038 dolara geriledi. Gram altın ise 1291 TL ile rekor yenilemesinin ardından 1277 TL’ye geriledi.

Fed, Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırarak bunun mevcut sıkılaştırma döngüsündeki son artış olabileceğinin sinyalini verdi. Fed Lideri Jerome Powell, faiz indirimi beklentilerini soğuturken, açıklamalarda kullanılan üslubun yıl sonunda faiz indirimi fiyatlaması için zemin oluşturduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte, pahalı metal, bir dizi ekonomik ve politik risk tarafından desteklendiği için de fiyatlanıyor. ABD’de resesyon ihtimali mümkünken, First Republic Bank’ın iflası sonrası ülke bankacılık sektörüne yönelik endişeler ve Çin’in virüs sonrası toparlanmasının hala zayıf olması bu faktörler arasında yer alıyor.

ABC Rafineri Global Kurumsal Piyasalar Başkanı Nicholas Frappelli, ana fiyat etkenlerinin ABD bölgesel bankalarındaki mevduat çıkışlarının daha fazla olduğunu ve borç tavanına ilişkin devam eden haber akışının beklendiğini, fiyatların çok kısa vadede konsolide olabileceğini ancak güçlü bir toparlanma beklediğini söyledi. 2075 dolar seviyesine saldırı.

haber-kocarli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu