Ekonomi

Gençlere yönelik 2 yıl ödemesiz 150 bin lira kredi devrede.

Aile ve Gençlik Fonu’na ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle Aile ve Gençlik Fonu’nun çalışma usul ve esasları, fonun kaynakları ve fondan yapılacak kaynak aktarımlarına ilişkin hususlar belirlendi.

Kanunla gençlere evlilik süreçlerinde faizsiz kredi imkânı sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde kurulan fon, aile kurumunu güçlendirmeyi, gençleri sosyal risklere karşı korumayı, gelişimlerini ve girişimlerini desteklemeyi amaçlıyor.

Faizsiz kredi imkanı

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Aile ve Gençlik Fonu, yeni evlilere 150 bin lira faizsiz kredi sağlayacak.

Fona yeni evli çiftler başvurabiliyor. Yaş sınırı açıklanmadı.

Fondan kredi kullanmak isteyenler e-Devlet üzerinden ‘aile.gov.tr’ internet sitesi üzerinden başvuru yapabilecek.

Aile ve Gençlik Fonu başvuruları henüz açılmadı. Fon, 15 Şubat’tan itibaren başvurulara açılacak.

Aile ve Gençlik Fonu kapsamında çiftlere 150 bin lira faizsiz kredi verilecek. Bu para iki yıl boyunca geri ödenmeyecek. İki yıl sonra para dört yılda geri ödenecek.

Aile ve Gençlik Fonu’nda Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen şehirler pilot bölge olarak seçildi.

Önce eğitim sonra kredi

Aile ve Gençlik Fonu’ndan yararlanmak isteyenlerin, evlenmeden önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunduğu eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları, evlendikten sonra sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor.

Aile ve Gençlik Fonu Yönetim Kurulu, başkanlığını Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı’nın başkanlığında beş kişiden oluşacak. Sanayi ve Teknoloji.

Fondan kaynak aktarılacak projeleri, aktarılacak kaynak miktarını ve harcama programlarını belirlemeye yetkili olacak olan Yönetim Kurulu, ilgili mevzuatın verdiği diğer yetkileri de kullanacak.

Fonun kaynakları Türk Petrol Kanunu kapsamında toplanan Devlet payının yüzde 20’si, Maden Kanunu kapsamında toplanan Devlet hakkının yüzde 20’si, yüzde 10’a kadar ise Kurul kararıyla aktarılacak tutarlardır. Meclisleri bulunan ve kanun ve kararnamelerle kurulacak fonların gelirlerinden cumhurbaşkanına geri ödeme yapılacak. Öngörülen projeler kapsamındaki geri ödemeler ile yurt içi ve yurt dışı kaynaklardan yapılan her türlü nakdi bağış, yardım ve hibelerden oluşan tutarlardan oluşmaktadır.

Fon kaynakları ve transferlere ilişkin mali bilgiler altı aylık dönemlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu