Ekonomi

Fifth Third Bank dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle 20 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

ABD Tüketici Finansal Koruma Bürosu (CFPB), Fifth Third Bank’a sahte müşteri hesapları oluşturmak ve otomobil sigortasını yanlış satmak da dahil olmak üzere bir dizi hileli uygulama nedeniyle 20 milyon dolar ceza verdi. Ohio merkezli kredi kuruluşu, yetkisiz hesaplar açmak ve tüketicileri gereksiz oto sigortası satın almaya zorlamakla suçlanıyor ve bu da yaklaşık 1.000 ailenin araçlarına el konulmasına neden oldu.

CFPB’nin cezası, sigortayla ilgili ihlaller için 5 milyon dolar ve bir yargıcın onayına tabi olarak, yetkisiz hesap açılışları için ek 15 milyon dolarlık bir ücret içeriyor. Federal kurum ayrıca Fifth Third Bank’ın bu eylemlerden etkilenen yaklaşık 35.000 tüketiciye tazminat ödemesini zorunlu kılmıştır. Buna arabalarına el konulan 1,000 kişi de dahildir.

CFPB Direktörü Rohit Chopra, “CFPB, Fifth Third Bank’ın otomobil kredisi faturalarını yasadışı bir şekilde aşırı ücretlerle doldurduğunu ve neredeyse 1.000 ailenin arabalarını haciz nedeniyle kaybettiğini tespit etti” dedi. Banka, borçluları hiçbir fayda sağlamayan gereksiz sigorta kapsamına kaydederek 2011’den 2020’ye kadar milyonlarca yasadışı ücret talep etmek ve haksız oto hacizlerini teşvik etmekle suçlanıyor.

Mali cezalara ek olarak, Fifth Third Bank’ın CFPB’nin hileli davranışlar için teşvik olarak tanımladığı satış uygulamalarında bulunması yasaklandı. Bu son yaptırım, bankanın uygulamalarına yönelik devam eden incelemenin bir parçasıdır. CFPB, 2015 yılında ayrımcı otomobil kredisi fiyatlandırması ve yasadışı kredi kartı uygulamaları nedeniyle Fifth Third’e karşı harekete geçmişti.

Fifth Third Bank’ın bir temsilcisi şu an itibariyle konuyla ilgili bir yorumda bulunmadı. Banka ayrıca, CFPB tarafından başlatılan ve bankanın satış stratejilerinin sahte müşteri hesaplarının oluşturulmasına yol açtığını iddia eden 2020 tarihli bir davada da yer alıyor. Bu davanın sonucu henüz belli değil.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ozalp-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu