Haber

Büyükakın: 1999’dan önce yapılan tüm binalar tarandı

Kocaeli’de 1999’dan önce yapılan tüm binaların tarandığını belirten Başkan Büyükakın, “Bu projeye herkes sahip çıkarsa şehri çok hızlı bir şekilde dönüştürebiliriz.”

Büyükakın: 1999’dan önce yapılan tüm binalar tarandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Meslek Odaları, Barolar ve Sendika Başkanları ile bir araya geldi. Önder Büyükakın burada yaptığı konuşmada, zaman zaman Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelerek bu şehrin ortak akılla yönetilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Görüyorsunuz ki teknik olarak rasyonel olan, akademik olarak rasyonel olan, akademik olarak rasyonel olan nedir? Siyasi açıdan rasyonel olan her zaman örtüşmüyor. Bir tarafta akademik akıl sorununu, diğer tarafta konuları olabildiğince düzenleyen bir çerçeveyi, bunu da siyasi düzeyde uzlaştırmamız gerekiyor. ” Önümüzdeki dönemde daha iyisini yapacağız” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME AKADEMİK BAKIŞ

Kocaeli’nin dayanıklı bir şehir olması için çalıştıklarını belirten Lider Büyükakın, “Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin ilgili şubeleriyle bir çalışma gerçekleştirdik. Artık bu şehirdeki binaların riskli olup olmadığına dair her detayı cep telefonlarımızdan görme imkanına sahibiz. 1999’dan önce inşa edilen tüm binalar tarandı. Kentte yaklaşık 315 bin bina bulunuyor. Baz ayrı ayrı incelendi. Altlık haritalara birinci derece risk ve 2, 3, 4 ve 5 derece risk olmak üzere 5 farklı kategoride bilgiler kaydedildi. “Yine akademik çalışmalarla desteklendi” dedi.

“SİVİL TOPLUMUN GÜÇLENDİRİLMESİ KAÇINILMAZ”

Başkan Büyükakın, “Şu anda bu kentte 1999’dan önce yapılmış hangi binaların risk altında olduğuna dair bir envanterimiz var.”

“Türkiye’de hiçbir şehir bu çalışmayı tamamlamadı. Şu anda inşaat mühendislerimizi ve oda başkanlarımızı Türkiye’nin çeşitli yerlerine davet ediyorlar. ‘Bu çalışmayı nasıl yaptınız?’ diye soruyorlar. Şu anda bu dönüşümün nasıl gerçekleşeceği üzerinde çalışıyoruz. Bunu arkadaşlarımızla belli aralıklarla görüşmeye devam ediyoruz. Herkes bu projeye sahip çıkarsa bu şehri çok hızlı bir şekilde dönüştürebiliriz. Sivil yapılar seferber edilirse çok daha hızlı sonuç alınır. “Önümüzdeki dönemde bu kadar büyük sorunların çözümü açısından sivil toplumu güçlendirmemizin kaçınılmaz olduğunu, bunun modern bir yönetim için aslında kaçınılmaz bir şey olduğunu anlatmaya devam etmemiz ve oraya adım adım gitmemiz gerektiğini anlatmaya devam etmemiz gerekiyor. Her seferinde iyileştirmeler yaparak ve taşın üstüne bir taş daha ekleyerek adım atıyoruz.”

ÇOK BÜYÜK KATILIM

Önder Büyükakın’ın yanı sıra Kocaeli Barosu Başkanı Av. Maide restoranında düzenlenen programa katıldı. Mehmet Gül ve Başkan Yardımcısı Av. Kadir Caner Karakalamış, TMMOB-Kocaeli İl Uyum Kurulu Sekreteri ve Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Ali Elma, Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Ezer, Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Ece Erinalçık Şemen, Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Oda Başkanı Mehmet Bostancı, Oda İnşaat Mühendisleri Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün, Elektrik Mühendisleri Kocaeli Şube Başkanı Gökmen Gülçebi, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Alper Dülger, İç Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Murat Sevindik, Çevre Mühendisleri Kocaeli Şube Başkanı Gökhan Tilki, Jeofizik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Zeki Tığ, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Cuma Özdemir, Şehir Plancıları Odası Kocaeli Temsilcisi Kanık, Maden Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Ilgaz, Orman Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Merdiye Gül Aydın, Meteoroloji Odası Mühendisler Kocaeli Temsilcisi Muhammet Bamyacı, Ziraat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Veysel Ayhan, Mimarlar Odası Gebze Temsilcisi Mustafa Serdaroğlu, Jeofizik Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Murat Kara, İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı ve Elektrik Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Veysel Suludere, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, Hasan Aydınlık ve Gökmen Mengüç katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu