Ekonomi

Buffett Berkshire’ın geleceğini ve halefiyet planını özetliyor

Berkshire Hathaway Inc. şirketinin (NYSE:BRKa) yıllık toplantısında Warren Buffett ve halefi Greg Abel, halefiyet planlarını, şirket fırsatlarını ve yatırım felsefelerini tartıştı. On yıllardır şirketin başında olan Buffett, Abel ve Ajit Jain’in şirketi ileriye götürecek yeteneklerine olan güvenini paylaştı. Abel’in operasyonları etkin bir şekilde yönettiğinin bir kanıtı olarak kendisine gelen az sayıdaki yönetici telefonunun altını çizdi.

Buffett hissedarlara, Apple (NASDAQ:AAPL), American Express (NYSE:AXP) ve Coca-Cola (NYSE:KO) dahil olmak üzere Berkshire’ın önemli hisse senedi varlıklarının Abel’in liderliğinde şirketin portföyünün merkezinde kalacağı konusunda güvence verdi. Abel’in işletmeler ve adi hisse senetleri konusundaki anlayışına olan güvenini dile getirerek, Berkshire’da sermaye tahsisinin geleceğinin onun ellerinde güvende olduğunu öne sürdü.

Abel’in kendisi de Berkshire’ın sermaye tahsisi ilkelerinin sürekliliğini pekiştirerek, ister %1’lik bir hisseyi ister tam sahipliği temsil etsin, öz sermaye yatırımlarına iş odaklı bir yaklaşımı vurguladı.

Buffett, Charlie Munger’a saygılarını sunarak onu “bugünkü Berkshire’ın mimarı” olarak tanımladı ve birlikte çalıştıkları yıllar boyunca gösterdiği dürüstlük ve doğruluktan övgüyle söz etti.

Berkshire’ın fırsatları konusunda Buffett, şirketin Japonya’daki yatırımlara olan bağlılığına dikkat çekti ve gelecekteki önemli yatırımlar için Amerikan odaklı girişimleri tercih ettiğini belirtti. Buffett, bir yandan hisse senetlerini azaltırken diğer yandan işletme kazançlarını arttırmak gibi basit ama zorlu bir hedefin altını çizdi.

Çeyrek sonunda 182 milyar dolar olan şirketin nakit ve Hazine bonolarının bir sonraki çeyrek sonunda 200 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Buffett, mevcut ekonomik koşullar ve piyasa fırsatları göz önüne alındığında artan nakit pozisyonundan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Vergi konusuna da değinen Buffett, Berkshire’ın vergi ödemekte bir sakınca görmediğini ve mali açıkları gidermek için gelecekte daha yüksek vergiler alınabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

American Express ve Coca-Cola’nın iş modellerini öven Buffett, Apple’ın yıl sonuna kadar Berkshire’ın en büyük hisse senedi sahibi olmaya devam edeceğini öngördü. Buffett, Coca-Cola’nın küresel varlığını ve marka kabulünü vurgulayarak dünya çapında eşsiz bir kabul gördüğünü belirtti.

Son olarak Buffett, yapay zekanın potansiyelini kabul etti ve hem önemli faydalar hem de riskler için kapasitesini kabul etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu