Haber

Bosna Hersek’te 79 yıllık geçmişe sahip “Devlet Günü” törenlerle kutlandı

Bosna Hersek’in devlet olma yolunda temellerinin atıldığı gün olarak tarihe geçen “Devlet Günü” dolayısıyla ülke genelinde törenler düzenlendi.

Bosna Hersek’te 25 Kasım 1943’te gerçekleştirilen Ulusal Kurtuluş Anti-Faşist Konseyinin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan beri kutlanan “Devlet Günü” kapsamında ilk tören, başkent Saraybosna’daki Hum Dağı’nda Bosna Hersek bayrağının göndere çekilmesiyle yapıldı.

İlgili Makaleler

Devlet Günü törenleri, başkentteki Sönmeyen Ateş Anıtı, Savaşta Öldürülen Çocuklar Anıtı ve Kovaçi Şehitliği’nde de devam etti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulunun Boşnak üyesi Denis Becirovic, barış, müsamaha ve birlik iletilerinin her zamankinden daha bedelli olduğunu belirterek, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği (AB) üyesi olma yolunda ilerlemeye emin adımlarla devam edeceğini vurguladı.

Konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic de Bosna Hersek’in gelecek bir ay içinde AB aday ülke statüsü almasını temenni ederek, “Avrupa Konseyi oturumunda aday ülke statüsü almayı bekliyoruz. Bizim AB ve NATO’dan başka seçeneğimiz yok. İkisi de Bosna Hersek’in geleceği için önemli.” dedi.

Demokratik Hareket Partisi (SDA) Genel Lideri Bakir İzetbegovic de 79 yıl evvel temeli atılan pahaların unutulmaması gerektiğine işaret ederek, Bosna Hersek’in yüzyıllardır sınırları içinde yaşayan halklara eşit davranan bir devlet olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in başka kentlerinde de merasimlerle kutlanan Devlet Günü, Sırp nüfusun ağır olduğu Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde “milli bayram” kabul edilmiyor.

Devlet Günü, 79 yıldır kutlanıyor

Devlet Günü, Bosna Hersek’in Mrkonjic Grad kentinde 25 Kasım 1943’te düzenlenen birinci ZAVNOBİH oturumundan beri kutlanıyor.

Söz konusu tarihi oturumda Bosna Hersek’in eski Yugoslavya bünyesindeki 6 cumhuriyetten biri olması kararlaştırılmış ve Orta Çağ dönemindeki Bosna Hersek sınırlarının muhafaza edilmesi güvence altına alınmıştı.

Oturumda Bosna Hersek’in Müslüman, Sırp ya da Hırvat ülkesi olmadığı, hem Müslüman hem Sırp hem de Hırvatların ülkesi olduğu ve tüm bu halkların eşit sayılacağı kararlaştırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu