Haber

Bakan Yanık’tan ‘taciz’ açıklaması: Biz üzerimize düşeni yaptık

DUVAR – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kadir İstekli’ye 6 yaşındayken babasının ‘imam nikahı kıydığı’ taciz davasıyla ilgili açıklama yaparak, sistematik cinsel tacize uğradığını söyledi. TRT Haber yayınında “Bakanlık olarak görevimiz mağdura barınma ve bakım hizmeti vermek” diyen Yakıcı, gerekli işlemin yapıldığını söyledi.

Bakan Yanık’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Niyet bir ceza davası açmaksa, söz konusu dava Aralık 2022’de yeni açıldı. 30 Kasım 2020’de mağdur suç duyurusunda bulunuyor. Mağdurun şikayeti üzerine Cumhuriyet Savcılığı, kendisine iddianın niteliğine göre “Kalacak yeriniz var mı” der ve mağdur şiddet önleme merkezine yönlendirilir. 8 Aralık 2020 tarihinde mağduru merkezimize götürüyoruz. Mağdur ve çocuğunun mahremiyetini sağlayacak tedbirler alarak süreci takip ettik.

Bir çalışma süreci yaşandı ve dava açıldıktan sonra habere dönüştü. Soruşturma devam ederken yetkililer gerekeni yapıyor. Bakanlık olarak bizim işimiz mağdura barınma ve bakım hizmeti vermek. Bu durumda yapmamız gerekeni yaptık. Dava açılana kadar bu soruşturmaya yasal olarak dahil olma şansımız yok. Aralık 2022’de dava açılınca davaya müdahil olduk. Soruşturma devam ederken sistematik olarak sorduk. Bu durumda Bakanlığın ve diğer kurumların işleyişi söz konusudur.

Bakanlık olarak şu anda bu davanın tarafıyız. Mağdurun tarafını savunmak ve yargılamanın hukuka uygun olarak yürütülmesini sağlamak için davanın tarafıyız.

‘KANUNUN VERDİĞİ TÜM YETKİSİ KULLANACAĞIZ’

Duruşma tarihinin 6 ay sonra verildiğini söyleyen Bakan Yanık, “Tutuklanan zanlı yoksa yargılama süreleri uzayabilir” diyen Yanık, davaya müdahil olduktan sonra sanıkların tutuksuz yargılanmasını talep ettiklerini söyledi. tutuklanarak duruşma tarihinin öne alınmasını ve taleplerinin yerine getirildiğini bildirdi.

Çocuğa cinsel istismar hatasının ağır kabahatlerden biri olduğunu belirten Bakan Yanık, “Ertelenemeyecek suçlardan biridir. Bu süreçte hukukun bize verdiği tüm yetkileri kullanacağız” dedi.

‘MÜDAHALE EDEMEYECEĞİMİZ BİR NOKTAYA BIRAKILDIK’

Bakanlık olarak mahkemeye gelen tüm davalardan haberdar olamadıklarını söyleyen Burning, mahkemelerin daha önce dava açıldığında bakanlığı bilgilendirdiğini ancak 2019’da ihbar zorunluluğunun kaldırıldığını belirtti. “Cumhuriyet Savcılığı bu olaydan bizi haberdar etmeseydi bizim haberimiz olmayacaktı. Bu konuda önümüzdeki dönemde gerekli çalışmaları yapacağız. Bildirim zorunluluğunun kalkmış olması bizi Bakanlık olarak müdahil olamayacağımız bir noktada bırakabilir.

’15 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI’

AK Parti iktidarında erken yaşta evliliklerin yüzde 71 oranında azaldığını söyleyen Yanık, “Erken yaş derken 16-17 yaşlarını kastediyoruz. Nitekim 15 yaş altı çocukların cinsel istismarıdır, bunun altını da çizelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu