Haber

Bakan Hulusi Akar’dan 326 kişiyi kurtaran Mehmetçi’ye tebrik ziyareti!

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen depremlerin hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), AFAD ve koordinasyonunda seferber oldu ve önemli görevler üstlendi. valilikler. TSK’nın arama kurtarma ekipleri, 29 arama kurtarma köpeğinin de desteğiyle deprem bölgesinde enkaz altında kalan 326 kişiyi kurtardı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından deprem bölgelerine atanan 57 tabur ve 100 arama-kurtarma timi, toplam 40 bini aşkın Mehmetçik, uzman ve teknik elemanla bölgede görevlerini yürütmeye devam ediyor.

‘Yüzyılın felaketi’Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte geldiği Hatay’da, ilk deprem olarak nitelendirilen depremlerin ardından nöbet, devriye, arama kurtarma ve yaşam destek birimlerini takibe alan Bakan Akar, Mehmetçiğin olay yerindeki faaliyetleri, sarsıntı alanındaki incelemelerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Antakya’daki çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Akar, depremin hemen ardından olumsuz hava ve ulaşım koşullarına rağmen Hatay’a gelen Doğal Afet Arama Kurtarma Taburu’nun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Arama Kurtarma Taburu’nun yaptığı çalışmada enkazda 19 kişi tespit edildi. ‘Pamel’Ve ‘Pazı’ Taburdaki arama kurtarma köpekleriyle yakından ilgilendi. Depremin ardından 24 kişiyi enkazdan çıkaran çalışanı kahramanlığı ve fedakarlığından dolayı tebrik eden Akar, şunları kaydetti: “Büyük fedakarlık ve kahramanlık gösterdiniz. Tüm zorluklara rağmen ilk andan itibaren milletimizin yanına koştunuz. Sizi alnınızdan öpüyor ve tebrik ediyorum”söz konusu.

Büyük bir felaketle karşılaşıldığını belirten Akar, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini iletti. “Mehmetçik, depremle mücadelede büyük bir kahramanlık ve özveriyle ilk andan itibaren görevinin başında milletinin yanında yer almıştır. Acımız büyük, millet olarak bu yarayı hep birlikte saracağımıza inanıyorum. Asker-sivil herkes omuz omuza gereğini yapmıştır, yapacaktır.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu