Ekonomi

Av Yasağının Sona Ermesiyle Balık Tezgahları Taştı

1 Eylül’de av yasağının sona ermesiyle birlikte esnafın tezgahları balıklarla doldu. Balıkçılar yeni sezondan umutlu olduklarını söylerken, en uygun fiyatlı balıklar olan hamsi ve sardalye yeniden pazarın gözdesi oldu.

1 Eylül’de av yasağının sona ermesiyle birlikte gırgır ve trol tekneleriyle balıkçılar denizin insafıyla limanlara dönüyor. İzmir’in Buca ilçesindeki Balık Pazarı’nda tezgahlar dolup taşarken, av yasağının kalkmasıyla fiyatlar uygun hale geldi. Hamsi, sardalya, levrek ve çipura gibi deniz balıkları en çok tercih edilen balıklar olurken, hamsi ve sardalyanın ise uygun fiyatları nedeniyle daha çok tercih edildiği kaydedildi.

Ağırlık 100-120 pound aralığındadır

Pazar esnafı Yunus İnce, en uygun fiyatlı balıkların hamsi ve sardalya olduğunu belirterek, “Bu sezon balık bolluğu bekliyoruz. Sardalya, hamsi, çipura, levrek gibi deniz balıklarına yoğun talep var. Uygun fiyatlı balıklar sardalye ve hamsi olup en değerli balıklardır.” Balıklar kefal ve barbunyadır. Sezon yeni başladığı için sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Sezonun yeni başlamasından bu yana fiyatlarda doğal bir düşüş yaşandı ve fiyatların oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Balıkları kasayla satıyoruz, perakende dışında hamsinin, sardalyanın kilosu 100-100 arası. “120 TL aralığında satılıyor, barbun ise 250 ile 1.000 TL aralığında satılıyor” dedi.

“Biraz daha yağmur beklememiz lazım”

Yağmur yağdığında ve havalar soğuduğunda balık fiyatlarının daha da düşeceğini söyleyen balıkçılardan Abdullah Sağlam, şöyle konuştu: “Fiyatların daha da düşmesi için biraz daha yağmur beklememiz gerekiyor. Yağmur yağmadığında ise balık fiyatlarının daha da düşeceğini düşünüyorum. Havalar sıcak, balıklar dipte ve avlanan balık sayısı az olduğundan fiyatlar da artıyor.” Yüksek olabilir. 13-14 kilo balığın bulunduğu kasalarda sardalyanın fiyatı 400-600 lira, hamsinin fiyatı ise 600-800 lira civarında. Çipura, levrek gibi balıkların fiyatları da büyüklüklerine göre değişiklik göstermektedir. Av sezonu öncesinde balık fiyatları biraz daha değerliydi. Bu yıl hamsi “bol miktarda vardı” dedi. Bir diğer balıkçı Aydın Salman ise, “Pazarda ağırlıklı olarak çipura ve levrek satılıyor. Levreğin kilosu bin 200 lira civarında. Tanesi 5 kilo olan levreğin fiyatı ise 800-900 lira civarında satılıyor. Şu anda fiyatlar aynı ama hava şartlarına göre fiyatlar da farklılık gösteriyor.” “Değişir. Hale balığı çoksa fiyatı makul, azsa pahalıdır” dedi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu