Yaşam

Antalya’da Feminist Gece Yürüyüşü: Öldürme sisteminizi yerle bir ediyoruz

ANTALYA – Antalya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sabahın ilk ışıklarından gece saatlerine kadar protesto yürüyüşleri, basın açıklamaları ve farklı etkinlikler gerçekleştirildi. Polis barikatlarının ortasında ilk olarak Cumhuriyet Meydanı ve Kalekapısı’nda meydana gelen yüzlerce kadının sloganları sadece toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik saldırıları değil, sarsıntılarda onbinlerce can kaybına neden olan ihmali de içeriyordu.

Yüzlerce kadın kent merkezindeki Kazım Özalp Caddesi’nden Kalekapısı’ndaki Attalos Meydanı’na yürüdü.

CEZAEVİNDEKİ KADINLAR İÇİN KART

Cezaevlerindeki kadınlara kart gönderen Antalya Toplum Merkezleri üyeleri, “Erkek devlet şiddetine karşı tek başımıza değil, birlikte daha güçlüyüz. Cezaevlerindeki uygulamaları “tutuklu kadınlara özgürlük” diyerek protesto etti. Kent sokaklarında eylem yapan kadınlar arasında “Hayatımız yıkılsın, ataerkillik yıkılsın”, “Feminist başkaldırının içindeyiz”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Erkek şiddetine hayır”, “Uzun Yaşasın feminist isyan”, “Güvensiz evlere hayır”, “Öfkemizle, isyanımızla kadın dayanışmasını örüyoruz, sizin kanlı düzeninizi yıkıyoruz”.

FEMİNİST KOLEKTİF: DEVLET YOKTU BİZ VARDIK

Antalya Feminist Kolektifi’nin Kaleiçi girişindeki Hadrianus Kapısı’nda başlayan kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve nefret suçlarını protesto eden “8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü” programı gece geç saatlere kadar devam etti. Hadrian Kapısı’nda toplanan kalabalığın basın açıklaması ve protestoları sırasında çok sayıda polis aracı tarihi alanda bekletildi. Polis bariyerlerinin ortasında eylem yapan kadınlar, deprem öncesi ihmaller zincirine ve deprem sonrası yaşanan kaosa tepki gösterdi. Depremzedelerin çadırsız, susuz, yoksulluk ve soğukla ​​mücadele ettiğini belirten kadınlar, “Devlet yoktu, biz vardık” sloganları attı.

BARO: MİRING YAPARKEN TACİZ HABERLERİ GELİYOR

Feminist Gece Geçidi’ne Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeleri de katıldı. Eylem sırasında basın açıklaması yapan heyet üyelerinden Zeliha Şengöz, “8 Mart’a bir ay kala bu bölgenin gördüğü en büyük felaket ve beceriksizlikle karşı karşıya kaldık. İsyanımız ve büyük öfkemiz. Sormadan hesabınızı bırakmayacağız. Biz yaralarımızı sarmaya ve yas tutmaya çalışırken deprem bölgesinden taciz haberleri gelmeye başladı. Enkazdan kurtarılan kadın ve çocukları taciz eden zalimlerin haberiyle bir kez daha şok olduk. Bunlar da yetmezmiş gibi enkaz altından çıkarılan binden fazla çocuk tarikat yurtlarına teslim edildi. Depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen onlarca çocuk hala kimsesiz ve akıbetleri belli değil.”

‘ŞİDDET VE İSTİSMAR RAKAMLARI GERÇEK DEĞİL’

Şiddet ve tacizle ilgili resmi rakamların gerçeği yansıtmadığına değinen Şengöz, “Erkekler en azından; 327 kadın ve 39 çocuğu öldürdü, 238 çocuğu taciz etti. Devlet için sadece rakam olan bu veriler mücadelemizin sebebidir. Anayasayı evrensel insan hakları unsurlarından uzaklaştıranlar, eşitlik ve laiklik ilkesini hiçe sayanlar, kadın ve çocukların nafakasına el uzatanlar, tacizleri affedenler, kadın ve trans cinayetlerini görmezden gelenler kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. , ve LGBTIQ+ bireyleri hedefleyen, kanun önünde sorumlu tutulur. Geçen yıl buradaydık, seneye de burada olacağız. Geride tek bir kişi bırakmayacağız. Yaşasın feminist çabamız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu