Ekonomi

Akaryakıtta bir zam daha! Motorinin litresi 39 lirayı geçecek

Son dönemde üst üste gelen akaryakıt zamlarına bir yenisi daha eklendi. Dolar kuru ve petrol fiyatlarındaki artışın ardından bu gece yarısından itibaren motorinin litresi 1 lira 80 kuruş artacak.

3-4 LİRA’NIN ARTIŞININ GELECEĞİ TEZ OLDU

Petrol fiyatlarının son 4 ayın en yüksek seviyesini görerek 87 doları geçmesi ve dolar kurunun 27 lirayı geçmesinin ardından dün sosyal medyada korkutan bir tez ortaya atıldı. Birçok kullanıcı “Bu hafta benzine 3 lira, motorine 4 lira zam var” paylaşımı yaparken, daire kaynaklarından resmi bir açıklama yapılmadı. Korkutan tezin ardından akaryakıt zammının ölçüsü netleşti.

MOTOR LİTRE KAÇ LİRA OLACAK?

Bu gece yarısından itibaren mazotun litresi 1 lira 80 kuruş artacak. Zam sonrası motorinin litresi İstanbul’da 35 kuruşa, Ankara’da 38 liradan 84 kuruşa, İzmir’de 39 liradan 1 kuruşa çıkacak. Benzin ve otogaz grubunda şu an için bir artış yok.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı ile bariz bir fiyat değişimi farkı elde edilir. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve serbestlik nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu