Haber

ABD’de aynı camiye ikinci kez saldıran adama yaklaşık 16 yıl hapis cezası verildi

ABD Adalet Bakanlığıdan yapılan açıklamada “Missourili bir adam bugün Cape Girardeau İslam Merkezi’nde kundakçılık suçundan hüküm giydi. 44 yaşındaki Nicholas John Proffitt 191 ay hapis cezasına çarptırıldı”bilgi verildi.

Açıklamada, tutukluluğunun ardından 3 yıl gözetim altında kalması şartıyla serbest bırakılacağı belirtilen Proffitt’in camiye verdiği zarar için 551 bin dolar tazminat ödenmesine karar verildiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı Sivil Haklar Bölümü Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, “Ülkemizde camilere yönelik saldırılar, inananlara yönelik, kişinin temel hakkını kaygı ve şiddetten arınmış olarak yerine getirme hakkını baltalayan saldırılardır. Adalet Bakanlığı, mezhep ayrımı gözetmeksizin tüm ibadethaneleri koruyan federal yasaları güçlü bir şekilde uygulamaya devam edecektir.‘ ifadesini kullandı.

Mahkeme belgelerine ve duruşmalarda verdiği ifadelere göre Proffitt, 24 Nisan 2020’de Ramazan ayının başında Cape Girardeau İslam Merkezi’ni “binanın dini niteliği nedeniyle kasten” ateşe vermiş ve yangın, binada ciddi hasara yol açmıştı. bina.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdığı belirtilen Proffitt, 12 Aralık 2022’de. “dini mülkü yok etmek ve federal bir suç işlemek için ateş kullanmak”Sorumluluğunu kabul ettiği bildirildi.

Nefret suçu işlemekten ayrı yargılanan Nicholas Proffitt, ibadet merkezine bizzat saldırmaktan 2009 yılında 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu