Haber

ABD ve İsrail’in iki devletli çözüm anlaşmazlığı büyüyor

İki yakın müttefik ABD ve İsrail’in Gazze’nin geleceği konusundaki görüş ayrılığı derinleşiyor.

ABD’nin Gazze’deki savaşın ardından Filistin devletinin kurulması yönünde adım atmaya davet ettiği İsrail, bu öneriyi bir kez daha reddetti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çarşamba günü İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda “Filistin devletinin kurulmasına yönelik bir yol” çağrısını yineledi. Blinken, söz konusu koşul sağlanmadığı takdirde “gerçek güvenlik”in sağlanamayacağını ifade etti. Beyaz Saray da geçtiğimiz günlerde İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonunu hafifletmesinin “doğru zaman” olduğunu duyurdu.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu önerileri reddetti. “İsrail’in Ürdün Nehri’nin batısındaki tüm toprakların kontrolünü sağlaması gerektiğini” belirten Netanyahu, “Bu gerekli bir koşuldur ve Filistin egemenliği fikriyle çelişmektedir.” Netanyanu, “İsrail’de bir başbakan en yakın arkadaşlarına bile ‘hayır’ diyebilmelidir.”

Netanyahu, İsrail’in Hamas’ı ortadan kaldırma ve tüm rehineleri evlerine döndürme hedeflerine ulaşana kadar askeri operasyonu durdurmayacağını da vurguladı. İsrail lideri, “mutlak zafer” dışındaki senaryoları “kabul etmeyeceklerini” söyledi.

Netanyahu’nun yorumları sorulduğunda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD ve İsrail’in “konuya açıkça farklı yaklaştıklarını” söyledi.

Abbas’ın sözcüsü yanıt verdi

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın resmi sözcüsü Nabil Abu Rudeyne de Netanyahu’nun açıklamalarına yanıt verdi. Açıklamalarını resmi haber ajansı Wafa’ya aktaran Rudeyne, bağımsız bir Filistin devleti olmadan bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanamayacağını söyledi.

Rudeyne, “İsrail işgal otoritelerinin Filistin halkına ve onların yasal haklarına yönelik saldırgan politikaları nedeniyle tüm bölge volkanik bir patlamanın eşiğinde.” dedi.

Geçtiğimiz hafta Ortadoğu gezisi sırasında ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrailli yetkililere, İsrail’in bir Filistin devletinin kurulmasına izin vermesi koşuluyla, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Arap ülkelerinin Gazze’nin yeniden inşasına ve Filistin’in gelecekteki yönetimine yardımcı olacağını söylemişti.

İkili ilişkileri pek yakın olmayan Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden’ın son haftalarda doğrudan temas kurmadığı belirtiliyor.

DW,AFP,AP/CÖ,JD

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu