Haber

99 yaşındaki Selver Nine, “Yaşayan İnsan Hazineleri” listesine önerildi

Isparta’nın Gönen ilçesinde 99 yaşında olmasına rağmen kilim dokumaya devam eden Selver Karakale’nin “Yaşayan İnsan Hazineleri” listesine alınması için UNESCO’ya başvuru yapıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2017 yılından bu yana sürdürülen “Kültürel Miras Projesi”nde çok sayıda varlık tespit edilerek kayıt altına alındı. Kaybolmaya başlayan bazı pahalı varlıklar üzerine belgesel ve kısa filmler de çekildi. Proje kapsamında 100 yaşına girmesine 1 ay kalan Selver Karakale’nin kısa filmi hazırlandı.

Isparta’nın dokuma kültürünün yaşatılması açısından önemli bir değere sahip olan Karakale’nin “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilmesi için UNESCO’ya teklifte bulunuldu.

8 yaşında kilim dokumaya başladı

Selver Karakale, 99 yıl önce Konya’nın Akşehir ilçesinde bir yaylada bir Yörük çadırında doğdu. Büyüdükçe ailesinin güçlü hayatına ayak uyduran Karakale, 8 yaşında kilim dokumaya başladı.

Tek başına yaşadığı Isparta’nın Gönen ilçesinde unutulmaya yüz tutmuş dokumacılığı sürdüren Karakale, temel amacı kilim dokumacılığı gelecek nesillere aktarmak olsa da el emeği göz nuru işleri ucuza satıyor.

Her sabah güne erkenden başlayan Selver Nine, tezgahının başında radyoda çalan türkülere eşlik ederek anılarını canlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu